kandida

Kandida – večiti problem ženskog intimnog zdravlja

Vaginalna kandidijaza (Candida albicans) je česta i dosadna infekcija. Žene se najmanje jednom tokom svog života susretnu sa ovim problemom. Kandida je vrlo uporna i veoma veliki broj ima problem sa ponovljenim infekcijama.

Ginekolog može utvrditi čak i manuelnim ginekološkim pregledom da se radi o kandidi. Pregled može pokazati oticanje i crvenilo vulve, vagine i grlića materice, a ginekolog može videti i suve, bele pege na vaginalnom zidu i čak i pukotine na koži vulve. Druge metode kojima se utvrđuje postojanje kandide su uzimanje vaginalnog i cervikalnog brisa. (izvor: www.demetra.rs)

Kandida – problem sa vaginalnim sekretom

Pojava sekreta, nije automatski razlog za brigu. Naprotiv, sekret u normalnim količinama je neophodan da bi sluzokoža vagine ostala vlažna. Dešava se da se mala količina sekreta osuši na donjem vešu i ostavlja žućkast trag. U ovakvim situacijama, radi se o uobičajenoj fiziološkoj pojavi koja ne zahteva lečenje.
Čak i kada je sekret obilan ali nema neki specifičan miris i boju, to je potpuno normalna pojava. Posebno kada je trudnoća u pitanju. Ova pojava se dešava kod svake druge trudnice.

Uzroci pojave vaginalnog sekreta mogu biti:

Vagitorije sa etarskim uljem australijskog čajevca
Vagitorije sa etarskim uljem australijskog čajevca

Zašto se javlja vaginalna kandidijaza?

Estrogen je saveznik kandide i uz pomoć njega, ona se češće javlja. Zato se kandida uglavnom sreće kod žena između 15 i 55 godina. Kod devojčica, kao i žena u menopauzi, koje imaju nedostatak estrogena, ovaj problem se veoma retko javlja. Saznajte više: Uporna kandida u menopauzi
Najčešće se javlja tokom:

  • Trudnoće
  • Korišćenja oralnih kontaceptiva
  • Upotrebe antibiotske terapije
  • Kod pojave anemije
  • U slučaju pojave dijabetesa
  • Kod zaraženih HIV-om
  • Kod obolelih od psorijaze ili drugih bolesti kože

Kandida – simptomi vaginalne kandidijaze

  • Svrab, osetljivost i peckanje u predelu vulve i vagine
  • Obilan, gust, beo i sirast vaginalni sekret
  • Veoma crveni osip na unutrašnjosti i spoljnim delovima vulve, ponekad do prepona
Photo by Yoksel 🌿 Zok on Unsplash

Dijagnoza vulvovaginalne kandidijaze

Postoje situacije kada se vulvovaginalna kandidijaza ponavlja pre svakog ciklusa – ciklični vulvovaginitis.
Lekar postavlja dijagnozu ginekološkim pregledom i potvrđuje je vaginalnim brisom. U slučaju da se potvrdi da je u pitanju kandidijaza, bris treba ponoviti i nakon završene terapije. Najbolje je ponovni bris uraditi nakon četiri nedelje.
Vaginalni svrab može izostati čak i ako je kandidijaza prisutna unutar vagine.

Lečenje vulvovaginalne kandidijaze

Vaginalete za lečenje kandidijaze se mogu dobiti i bez recepta kod vašeg farmaceuta. Ukoliko tretman ne bude efikasan ili se ubrzo ponovo jave simptomi, obratite se svom izabranom ginekologu.
Postoji niz efikasnih tretmana za lečenje kandidijaze, obično u formi vagitorija, vaginalnih tableta ili krema, a ako se kandida ponavlja nekada se koriste i oralne tablete.

Kod pojave vaginalnog svraba ne mora odmah značiti da je u pitanju kandidijaza, već mogu da ih izazivaju i drugi uzroci.

Kandida se ponovo javlja

Povremeno kandidijaza opstaje uprkos adekvatnoj terapiji. Kod nekih žena uzrok mogu biti anemija, dijabetes ili problemi sa imunitetom. Jedan deo žena ima problem sa učestalom kandidom i cilj je njeno potpuno iskorenjivanje iz organizma.

kandida
Photo by yamasa-n on Unsplash

Šta može pomoći ukoliko se kandida ponavlja?

  • Nemojte nositi previše usku odeću, preuske farmerke, najlon čarape i sintetički donji veš;
  • koristite sredstva za održavanje higijene koja ne sadrže sapun i čistu vodu;
  • održavajte dodatnu vaginalnu higijenu koja će pomoći da se koža ne isušuje i ne dolazi do problema sa svrabom i dermatitisom vulve;
  • korisitite terapiju protiv gljivica tokom svake upotrebe antibiotika;
  • prirodni lekovi na koje ne možete steći rezistentnost;
  • dijeta koja uključuje izbacivanje šećera, brašna i kvasca i velike količine unošenja jogurta je preporučljiva.