Vaginalna disbioza

Vaginalna disbioza

Vaginalna disbioza odnosi se na neravnotežu mikroorganizama u vaginalnoj flori. Kako se ona leči i kako ponovo uspostaviti balans?

U normalnim okolnostima, vaginalna flora je pretežno sastavljena od laktobacila, koji održavaju kiselu sredinu i sprečavaju rast patogenih mikroorganizama. Kada dođe do disbioze, ta ravnoteža je poremećena, što može dovesti do različitih zdravstvenih problema.

Šta je vaginalna disbioza?

Vaginalni mikrobiom je važna komponenta tela koja se sastoji od raznolikog, bogatog niza mikroba, a dominira bakterijski rod Lactobacillus (LB). On uključuje nekoliko vrsta, održavajući zdrav mikrobiom i sprečavajući prekomerni rast patogenih mikroba.

On se može formirati sejanjem iz creva majke, ali se značajno menja tokom puberteta. To je trenutak u kome LB postaje preovlađujući verovatno zbog porasta nivoa estrogena. . Oni obuhvataju Lactobacillus iners, Lactobacillus crispatus, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus jensenii i Lactobacillus acidophilus.

Različiti faktori mogu promeniti ravnotežu vaginalnog mikrobioma, omogućavajući kolonizaciju i aktivan rast oportunističkih ili patogenih mikroba, zamenjujući LB korak po korak. Ovo se zove vaginalna disbioza (VD) i pogađa više od trećine žena širom sveta.

Najčešći oblici vaginalne disbioze

  • Bakterijska vaginoza: Ovo je najčešći oblik vaginalne disbioze i nastaje kada se smanji broj laktobacila i poveća broj drugih bakterija, kao što su Gardnerella vaginalis. Simptomi mogu uključivati neobičan vaginalni iscedak s neprijatnim mirisom.
  • Vaginalna kandidijaza: Ovo je gljivična infekcija izazvana prekomernim rastom gljivice Candida albicans. Simptomi uključuju svrab, crvenilo i gust, beli iscedak.
  • Trichomoniasis: Ovo je parazitska infekcija uzrokovana protozoom Trichomonas vaginalis. Simptomi mogu uključivati žućkasto-zelenkasti iscedak, neprijatan miris, svrab i iritaciju.

Koji faktori utiču na pojavu vaginalne disbioze?

Faktori koji mogu dovesti do vaginalne disbioze uključuju:

  • Korišćenje antibiotika, koji mogu uništiti korisne bakterije zajedno sa štetnim.
  • Hormonalne promene, kao što su one koje se javljaju tokom menstruacije, trudnoće ili menopauze.
  • Korišćenje određenih kontraceptiva.
  • Praksa douchinga (ispiranja vagine).
  • Slaba higijena ili prekomerna higijena koja narušava prirodnu floru vagine.
  • Polne bolesti.

Vaginalna disbioza je takođe povezana sa nepovoljnim ginekološkim i akušerskim ishodima, vulvovaginalnom kandidijazom, aerobnim vaginitisom i drugim disbiotičkim stanjima. Vaginalna disbioza takođe promoviše rizik od prenošenja virusa humane imunodeficijencije (HIV), virusa herpes simpleksa (HSV), hlamidije i drugih seksualno prenosivih infekcija.

Vagitorije sa etarskim uljem australijskog čajevca
Vagitorije sa etarskim uljem australijskog čajevca

Lečenje vaginalne disbioze

Lečenje vaginalne disbioze zavisi od uzroka. Može uključivati upotrebu antibiotika, antimikotika ili antiparazitika, kao i promene u načinu života i higijenskim navikama kako bi se obnovila i održavala zdrava vaginalna flora.

Vagitorije su supozitorije koje se ubacuju u vaginu i koje često sadrže kombinaciju prirodnih sastojaka namenjenih za održavanje ili obnavljanje zdrave vaginalne flore, ublažavanje simptoma disbioze, i zaštitu od infekcija. U olakšavanju simptoma efikasno su se pokazale vagitorije sa uljem australijskog čajevca, a negu i obnavljanje sluzokože nakon terapije vagitorije sa ekstraktima pet biljaka.

Vaginalna disbioza
Photo by Rodolfo Sanches Carvalho on Unsplash

Vaginalna disbioza pokriva ceo spektar mikrobne infekcije, sa prekomernim „normalnim“ LB s jedne strane, ali prekomernim rastom aerobnih i anerobnih bakterija uprkos normalnom broju LB s druge strane. Prepoznavanje vaginalne disbioze kao složenog fenomena će pomoći da se razviju bolje strategije, kako preventivne tako i terapeutske, za ovaj uobičajeni ženski poremećaj.

Literatura:

  1. PubMed: Bacterial Vaginosis—Vaginal Polymicrobial Biofilms and Dysbiosis – https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10412922/
  2. News-medicals: What is Vaginal Dysbiosis – https://www.news-medical.net/health/What-is-Vaginal-Dysbiosis.aspx
  3. Frontiers: Vaginal dysbiosis and the potential of vaginal microbiome-directed therapeutics – https://www.frontiersin.org/journals/microbiomes/articles/10.3389/frmbi.2024.1363089/full
  4. Science Direct: The global health impact of vaginal dysbiosis – https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0923250817300384