Vaginalna disbioza odnosi se na neravnotežu mikroorganizama u vaginalnoj flori. Kako se ona leči i kako ponovo uspostaviti balans?
U normalnim okolnostima, vaginalna flora je pretežno sastavljena od laktobacila, koji održavaju kiselu sredinu i sprečavaju rast patogenih mikroorganizama. Kada dođe do disbioze, ta ravnoteža je poremećena, što može dovesti do različitih zdravstvenih problema.
U ovom tekstu:
Šta je vaginalna disbioza?
Vaginalni mikrobiom je važna komponenta tela koja se sastoji od raznolikog, bogatog niza mikroba, a dominira bakterijski rod Lactobacillus (LB). On uključuje nekoliko vrsta, održavajući zdrav mikrobiom i sprečavajući prekomerni rast patogenih mikroba.
On se može formirati sejanjem iz creva majke, ali se značajno menja tokom puberteta. To je trenutak u kome LB postaje preovlađujući verovatno zbog porasta nivoa estrogena. . Oni obuhvataju Lactobacillus iners, Lactobacillus crispatus, Lactobacillus gasseri, Lactobacillus jensenii i Lactobacillus acidophilus.
Različiti faktori mogu promeniti ravnotežu vaginalnog mikrobioma, omogućavajući kolonizaciju i aktivan rast oportunističkih ili patogenih mikroba, zamenjujući LB korak po korak. Ovo se zove vaginalna disbioza (VD) i pogađa više od trećine žena širom sveta.
Najčešći oblici vaginalne disbioze
- Bakterijska vaginoza: Ovo je najčešći oblik vaginalne disbioze i nastaje kada se smanji broj laktobacila i poveća broj drugih bakterija, kao što su Gardnerella vaginalis. Simptomi mogu uključivati neobičan vaginalni iscedak s neprijatnim mirisom.
- Vaginalna kandidijaza: Ovo je gljivična infekcija izazvana prekomernim rastom gljivice Candida albicans. Simptomi uključuju svrab, crvenilo i gust, beli iscedak.
- Trichomoniasis: Ovo je parazitska infekcija uzrokovana protozoom Trichomonas vaginalis. Simptomi mogu uključivati žućkasto-zelenkasti iscedak, neprijatan miris, svrab i iritaciju.
Koji faktori utiču na pojavu vaginalne disbioze?
Faktori koji mogu dovesti do vaginalne disbioze uključuju:
- Korišćenje antibiotika, koji mogu uništiti korisne bakterije zajedno sa štetnim.
- Hormonalne promene, kao što su one koje se javljaju tokom menstruacije, trudnoće ili menopauze.
- Korišćenje određenih kontraceptiva.
- Praksa douchinga (ispiranja vagine).
- Slaba higijena ili prekomerna higijena koja narušava prirodnu floru vagine.
- Polne bolesti.
Vaginalna disbioza je takođe povezana sa nepovoljnim ginekološkim i akušerskim ishodima, vulvovaginalnom kandidijazom, aerobnim vaginitisom i drugim disbiotičkim stanjima. Vaginalna disbioza takođe promoviše rizik od prenošenja virusa humane imunodeficijencije (HIV), virusa herpes simpleksa (HSV), hlamidije i drugih seksualno prenosivih infekcija.

Lečenje vaginalne disbioze
Lečenje vaginalne disbioze zavisi od uzroka. Može uključivati upotrebu antibiotika, antimikotika ili antiparazitika, kao i promene u načinu života i higijenskim navikama kako bi se obnovila i održavala zdrava vaginalna flora.
Vagitorije su supozitorije koje se ubacuju u vaginu i koje često sadrže kombinaciju prirodnih sastojaka namenjenih za održavanje ili obnavljanje zdrave vaginalne flore, ublažavanje simptoma disbioze, i zaštitu od infekcija. U olakšavanju simptoma efikasno su se pokazale vagitorije sa uljem australijskog čajevca, a negu i obnavljanje sluzokože nakon terapije vagitorije sa ekstraktima pet biljaka.

Vaginalna disbioza pokriva ceo spektar mikrobne infekcije, sa prekomernim „normalnim“ LB s jedne strane, ali prekomernim rastom aerobnih i anerobnih bakterija uprkos normalnom broju LB s druge strane. Prepoznavanje vaginalne disbioze kao složenog fenomena će pomoći da se razviju bolje strategije, kako preventivne tako i terapeutske, za ovaj uobičajeni ženski poremećaj.
Literatura:
- PubMed: Bacterial Vaginosis—Vaginal Polymicrobial Biofilms and Dysbiosis – https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC10412922/
- News-medicals: What is Vaginal Dysbiosis – https://www.news-medical.net/health/What-is-Vaginal-Dysbiosis.aspx
- Frontiers: Vaginal dysbiosis and the potential of vaginal microbiome-directed therapeutics – https://www.frontiersin.org/journals/microbiomes/articles/10.3389/frmbi.2024.1363089/full
- Science Direct: The global health impact of vaginal dysbiosis – https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0923250817300384
IMATE PROBLEM?
IMAMO REŠENJE!
