Bolne menstruacije su, nažalost, česta pojava i mnoge žene ometaju u svakodnevnim aktivnostima. Kada se upotrebljava virak za bolne menstruacije, on može malo olakšati simptome.
Nekada je moguće da se uz pomoć lekova za bolove saniraju trenutni problem, dok postoje slučajevi kada žena nije u stanju da radi, ide u školu i funkcioniše tokom jednog ili više dana. Neretko se dešava da se žene nikada ne obrate za pomoć lekaru, već same uzimaju terapiju kod kuće.
U ovom tekstu:
Vrste dismenoreje
Bolne menstuacije (dismenoreja – dysmenorrhea) se dele u dve kategorije: primarne i sekundarne.
Faktor rizika za bolne menstruacije:
- prva menstruacija pre 12. godine života;
- duge menstruacije;
- obilne menstruacije;
- pušenje;
- pozitivna porodična anamneza;
- gojaznost;
- konzumiranje alkohola u večim količinama.
Šta izaziva menstrualne grčeve?
Menstrualni grčevi su uzrokovani kontrakcijama materice. Tokom menstrualnog krvarenja, materica proizvodi jače kontrakcije. Kontrakcije materice mogu biti prejake, tako da pritisnu tkivo okolnih krvnih sudova, preseku dotok kiseonika u mišićno tkivo materice. Bol se javlja kada deo mišića kratko gubi snabdevanje kiseonikom. Izvor: www.my.clevelandclinic.org
Razlika između bolne menstruacije i predmenstrualnog sindroma
Uglavnom je moguće razlikovati da li se radi o predmenstrualnom sindromu (PMS) ili dismenoreji. Glavni simptomi PMS-a su nadutost stomaka i osetljivost grudi, dok su glavni sindrom dismenoreje jaki grčevi u donjem stomaku. PMS simptomi počinju par dana pred početak menstrualnog krvarenja i prestaju nakon što krvarenje počne.
Primarna dismenoreja – bolna menstruacija
Primarna bolna menstruacija se javlja kada se javljaju grčevi u donjem delu stomaka neposredno pre ili par sati nakon početka menstruacije, a u odsustvu bilo kakvih patoloških stanja reproduktivnih organa. Ovo je česta pojava kod mladih žena i veoma utiče na kvalitet njihovog života. Uglavnom se javlja u adolescenciji. Veoma je važno eliminisati uzroke sekundarne dismenoreje i odrediti adekvatno lečenje.
Mlade žene problem bolne menstruacije uglavnom opisuju kao grčeve u donjem stomaku koji se javljaju na početku menstruacije. Bol se pripisuje produženim jakim kontrakcijama materice i smanjenom protoku krvi u miometrijum.
Primarna dismenoreja je, statistički gledano, najčešći ginekološki problem.
Bolne menstruacije su toliko česta pojava da žene nemaju običaj ni da se požale svom ginekologu tokom pregleda na njih, iako ih ometa u svakodnevnim aktivnostima. Čak nešto više od 70% studentkinja ima problem sa bolovima tokom menstruacije, a 60% njih je reklo da je tokom studiranja najmanje jednom imalo bolnu menstruaciju zbog koje nisu mogli da odu na fakultet ili završe druge obaveze.
Zanimljivost: Problem izostanka iz škole i posla je potcenjen. U jednoj studiji koju je objavila Američka akademija porodičnih lekara čak 42% studentkinja ili zaposlenih žena propustilo je da najmanje jednom ode na posao. Iako mali procenat žena ostane kod kuće, a druge pribegavaju raznim medikamentima, stopa odsustvovanja je u rasponu 34-50%. Ukoliko se odsustvuje 5 dana godišnje, to čini 600.000.000 izgubljenih radnih sati ili 2 milijarde dolara produktivnosti na godišnjem nivou.
Podaci koji kazuju u prilog tome da se menstrualni bol smanjuje nakon trudnoće su različiti. Prema jednoj studiji, smanjenje bola je značajno dok prema drugoj, nema promena. Međutim, zdrav način života svakako doprinosi smanjenju bolova i redovnim ciklusima.
Simptomi primarnih bolnih menstruacija
- Prva bolna menstruacija se javlja tokom prve tri godine menstruacije, a najčešće već tokom prvih 6 meseci;
- žene osećaju oštar bol u vidu grčeva donjeg stomaka;
- bol se širi prema zadnjoj strani noge ili prema donjem delu leđa;
- bol počinje ili par sati pre ili nakon početka menstruacije, a traje najviše između 48-72 sata;
- mučnina,
- povraćanje,
- dijareja,
- umor,
- povišena temperatura,
- glavobolja i
- nesvestica, koja se veoma često javlja.
Postavljanje dijagnoze i razlika između primarne i sekundarne dismenoreje
Kada je u pitanju primarna dismenoreja, ne postoje tačni testovi, osim kompletnog ginekološkog sistematskog pregleda koji isključuje eventualne zdravstvene probleme (manuelni ginekološki pregled, ultrazvučni ginekološki pregled, papa test, kolposkopija, vaginalni i cervikalni bris, ispitivanje polno prenosivih infekcija (ureaplasma, mikoplasma, hlamidija).
Analize koje se vrše da bi se postavila dijagnoza sekundarne amenoreje su: kompletna krvna slika, sedimentacija eritrocita, imunološke analize, Beta Hcg, analiza urina, analiza fecesa, tumor markeri.
Ukoliko se sumnja na problem, može se izvršiti dijagnostička laparoskopija, histeroskopija, magnetna rezonanca.
Kako virak za bolne menstruacije može da bude od pomoći?
Čak 64% žena uspeva da trajno reši problem bolne menstruacije, a čak 90% uspeva trajno ili trenutno (upotrebom nekih lekova i preparata protiv bolova). Postoje različiti pristupi lečenju sekundarne dismenoreje:
- kontraceptivne pilule – osim regulisanja ciklusa, one služe i za kontrolu rađanja. Do poboljšanja stanja je nekada potrebno da prođe i tri meseca, pa se za to vreme moraju koristiti lekovi za bolove. Pre početka uzimanja oralnih kontraceptiva veoma je važno da ispitate da li imate potencijalni problem sa vaskularnim bolestima, venskom trombozom, kardiovaskularnim problemima i isključite potencijalnu aktuelnu trudnoću.
- lekovi kao što je aspirin – dva dana pre početka ciklusa (ukoliko su ciklusi redovni);
- suplementacija magnezijumom;
- unos omega-3 masnih kiselina;
- akupunktura;
- virak za bolne menstruacije – biljne kapsule i vaginalete sa ekstraktom virka;
- lekovi protiv bolova kao trenutna metoda.
Sekundarna dismenoreja (bolna menstruacija)
Simptomi sekundarne dismenoreje:
- Javlja se početkom 20-ih i 30-ih godina, nakon relativno bezbolnog ciklusa;
- obilna i neredovna krvarenja;
- ne pomažu oralni kontraceptivi;
- neplodnost;
- čest i obilan vaginalni sekret.
Faktori koji utiču na pojavu sekundarne dismenoreje su:
- endometrioza,
- ciste na jajnicima i tumori,
- miomi,
- inflamatorna bolest karlice,
- promene na grliću materice,
- polipi materice i grlića materice,
- priraslice na reproduktivnim organima,
- urođene deformacije (pregrađena materica, dvoroga materica)
- spirala.
Lečenje bolnih menstruacija
Najpouzdaniji oblik lečenja primarne bolne menstruacije je adekvatna terapija. Kada je u pitanju sekundarna dismenoreja, ona uključuje rešavanje problema zbog kog je došlo do bolnih menstruacija.
Kao trenutna terapija za olakšavanje bola koriste se: diklofenak, ibuprofen, ketoprofen, mefenaminska kiselina, naproken. Zatim lekovi koji služe da ubrzaju krvarenje tako što podstiču krvarenje, kao što su su svi na bazi acetisalne kiseline. Ove lekove ne smete koristiti ako imate problem sa obilnim menstruacijama.
Preventivne mere za olakšavanje simptoma su promena stila života, redovno vežbanje, uravnotežena ishrana i prestanak pušenja.
Za ublažavanje menstrualnih grčeva koristite termofor ili flašu tople vode koje ćete staviti na donji deo leđa. Odmor je takođe obavezan, nemojte se iscrpljivati preko svojih granica, jer je nesvestica česta pojava. Izbegavajte kofein, cigarete i alkohol.
Bolna menstruacija nije opasna po život, ali ima veoma veliki uticaja na psihološko stanje žene. Pored odsustvovanja iz škole, sa posla, one često ne mogu da ostvare adekvatne rezultate u sportu i drugim aktivnostima, što ih dodatno frustrira. Oko 10% žena ima bol koji je onesposobljujuć.
Izvor: emedicine.medscape.com/
Ako bol traje duže od 72 sata, obavezno se javite ginekologu. Potrebno je da mu opišete svoje cikluse, koji problem imate i kakvi su vam ciklusi inače. A zatim će i izvršiti preged.
OPREZ: Ukoliko koristite tampone, a dobijete simptome kao što su: visoka temperatura, osip na koži sličan onom od sunca, nesvesticu, dijareju i povraćanje – hitno se javite lekaru, jer su ovo simptomi toksičnog šoka.
Virak za bolne menstruacije
Virak kao adstringens zaustavlja krvarenje i pomaže zarastanju rana. Žene koje pate od obilnog menstrualnog krvarenja mogu znatno ublažiti ove simptome korišćenjem preparata virka. Virak za bolne menstruacije je koristan i za ublažavanje menstrualnih grčeva praćenih bolovima, pomaže u prevazilaženju simptoma menopauze i reguliše menstrualni ciklus.
Biljni preparati virka često se preporučuju u slučajevima fibroida i endometrioze. Ekstrakt virka se koristi ratvoren za vaginalno ispiranje, što dovodi do brzog i rapidnog poboljšanja u slučaju pojačanog vaginalnog sekreta.
Najbolja kombinacija je korišćenje vaginaleta sa ekstaktom virka u kombinaciji sa kapsulama virka.
Saznajte više: Menstrualni grčevi: Kako ublažiti menstrualne bolove na 10 načina kod kuće
Imate problem?
IMAMO REŠENJE!