Svetložuti sekret je obično u redu, ali ako je tamnije žut vaginalni iscedak to može biti znak infekcije.
Ne morate odmah brinuti ako se susretnete sa ovom pojavom. Ona može biti predznak nadolazeće menstruacije, znak rane trudnoće ili posledica samočišćenja vagine. Međutim, žuti sekret može biti i znak polno prenosive infekcije ili drugih stanja koje zahtevaju lečenje i medicinski tretman. Ako je iscedak tamne boje ili žuto-zeleni, te ako ima neprijatan miris.
U ovom članku ćemo navesti neke normalne i abnormalne uzroke za pojavu ovakvog sekreta i načine njegovog saniranja i/ili lečenja.
U ovom tekstu:
Šta je žuti vaginalni sekret?
Žuti vaginalni sekret je iscedak iz vagine koji može biti različite nijanse žute boje, od svetlo žute do tamno žute. Normalan vaginalni sekret je obično providan ili beličast, tako da promene u boji mogu ukazivati na različita stanja ili infekcije.
Da li je žuti sekret opasan?
Žuti vaginalni sekret može biti simptom različitih stanja, uključujući:
- Infekcije – Često ukazuje na prisustvo infekcije, kao što su bakterijska vaginoza, trihomonijaza ili gonoreja. Ove infekcije su obično praćene drugim simptomima kao što su neprijatan miris, svrab, peckanje, i bol tokom seksualnog odnosa ili mokrenja.
- Vaginalna disbioza – Promena u ravnoteži bakterija u vagini može uzrokovati promenu boje sekreta. Ovo stanje može biti praćeno blagim simptomima ili može proći bez drugih simptoma.
- Upalne bolesti male karlice (PID) – Infekcije koje se šire na matericu, jajnike ili jajovode mogu izazvati žuti iscedak. PID je ozbiljno stanje koje može uzrokovati bol u karlici, groznicu i neplodnost ako se ne leči.
U kojim situacijama se javlja ova vrsta sekreta?
Iscedak iz vagine obično izglea kao beli sekret, providan i bez mirisa kada je sve u redu. Nekada je gušći, a nekada redak. Dešava se i da ima svetložutu nijansu i da je sve u redu. Situacije u kojima je normalno da se javi taj, žućkasti sekret, su:
- MENSTRUACIJA – Tokom ovulacije, vaginalna tečnost se povećava i nalik je na belance. Međutim, kada dođe u kontakt sa vazduhom, može postati kremastija, mutna i imati svetlo žutu nijansu. Ovo je sasvim normalno.
- Pored toga, iscedak iz vagine može dobiti žućkastu boju kada dođe u kontakt sa dobrim bakterijama koje čuvaju vaginalnu floru. Ovo je mala promena boja, kada je jedva primetno da postoji žut ton.
- RANA TRUDNOĆA – Pojačan vaginalni iscedak može biti znak rane trudnoće, nekada je žućkast ili braonkast. Telo tada proizvodi više sekreta da bi sprečilo da infekcije dospeju u matericu. Ovaj icedak je beo, ali može požuteti od vazduha ako neko vreme ostane na vešu.
Žuti vaginalni iscedak koji ukazuje na neko zdravstveno stanje
Žuti vaginalni sekret u trudnoći, ali i mimo nje, može da ukazuje na različita zdravstvena stanja: vaginitis, trihomonijazu,
- Vaginitis – termin koji označava brojna stanja koja mogu izazvati upalu u vagini, bilo da potiču od gljivica, bakterija ili virusa. Simptomi uključuju:
- Abnormalni sekret koji je žut ili zelen,
- Ima neprijatan miris,
- Javlja se bol ili nelagodnost prilikom seksualnog odnosa,
- Pečenje pri mokrenju,
- Vaginalna iritacija,
- Vaginalno krvarenje tokom ili posle seksualnog odnosa,
- Vaginalni svrab.
Saznajte više o vaginitisu.
- Trihomonijaza je polno prenosiva infekcija i najčešće je nevirusna polno prenosiva infekcija na svetu jer je uzrokovana parazitom. Moguće je da nekada niste svesni da imate ovaj zdravstveni problem jer se simptomi ne javljaju uvek. Simptomi su, inače: penast, beličast, žućkast ili zelen vaginalni iscedak neprijatnog mirisa.
- Ovo zdravstveno stanje se leči oralnim antibiotikom koji se koristi nedelju dana.
- Inflamatorna bolest karlice je infekcija reproduktivnih organa koja uključuje matericu, jajovode i jajnike. Glavni uzroci su polno prenosive infekcije kao što su mikoplazma, gonoreja i hlamidija. Kod nekih osoba se simptomi ne javljaju, a ako se jave to su:
- Abnormalan sekret neprijatnog mirisa,
- Groznica,
- Bol u donjem delu stomaka,
- Krvarenje između ciklusa,
- Pečenje prilikom mokrenja,
- Krvarenje u toku seksualnog odnosa i bol.
Ova bolest se leči kombinacijom antibiotika koji nekada uključuju i injekcije dva puta dnevno tokom nedelju dana.
- Cervicitis je zapaljenje grlića materice koje ima infektivne ili neinfektivne uzroke (hlamidija, autoimune bolesti, spirala itd..). često ne izaziva nikakve simptome ni ovo stanje, ali kada se jave, simptomi su u vidu:
- Sekreta neprijatnog mirisa,
- Bele, žute ili zelenkaste boje.
Lečenje cervicitisa zavisi od toga šta ga uzrokuje. Ako je kontaktni dermatitis. Onda se izbegavaju itiransi, ako je hlamidija – antibiotici,…
- Hlamidija i gonoreja su uobičajene polno prenosive infekcije uzrokovane različitim bakterijama. Hlamidija je najčešća bakterijska polno prenosiva infekcija u Sjedinjenim Državama, a zatim je sledi gonoreja. Obe se odlikuju beličastim, žutim i zelenim sekretom neprijatnog mirisa. A kod nekih se javlja i bol u donjem delu stomaka i peckanje prilikom mokrenja.
Obe infekcije se leče antibiotskom terapijom.
- Bakterijska vaginoza nastaje kada se poremeti ravnoteža mikroorganizama koji se normalno nalaze u vagini što dovodi do iritacije i upale. Nekada nema simptome. Kada se javi abnormalan sekret, on može imati miris na ribu, vodenasti sastav, beličastu, sivu, zelenu ili žutu boju.
Leči se antibiotskom terapijom.
Kada se obratiti lekaru kada se javi žuti sekret?
- Promenu u boji ili mirisu vaginalnog sekreta (tamno žut, zelenkast i sekret neprijatnog mirisa).
- Oticanje, peckanje ili bol u vaginalnom području.
- Bol tokom seksualnog odnosa ili mokrenja.
- Visoka temperatura praćena drhtavicom ili bol u donjem delu stomaka.
Prevencija
Kako bi se smanjio rizik od infekcija koje mogu uzrokovati žuti vaginalni sekret, preporučuje se:
- Održavanje dobre higijene intimnog područja.
- Korišćenje kondoma tokom seksualnih odnosa – kondom je jedino sredstvo kontracepcije koje štiti od polno prenosivih infekcija. Međutim, koliko god bili efikasni i kada se pravilno koriste ne štite u potpunosti od HPV-a, herpesa i sifilisa.
- Izbegavanje iritantnih proizvoda, kao što su parfimisani sapuni i sprejevi.
- Izbegavanje ispiranja vagine i korišćenja irigatora.
- Redovne ginekološke kontrole.
Kako se leči žuti sekret?
Lečenje žutog vaginalnog sekreta zavisi od uzroka:
- Antibiotici,
- Antifungalni lekovi,
- Antiparazitski lekovi,
- Probiotici,
- Biljne vagitorije.
Razumevanje uzroka i simptoma žutog vaginalnog sekreta je ključno za pravilno lečenje i prevenciju komplikacija. Nekada žuti sekret nije razlog za brigu i paniku, već samo odgovarajuću vaginalnu higijenu i praćenje prirodnog procesa. Uvek je najbolje konsultovati se sa lekarom radi tačne dijagnoze i odgovarajućeg tretmana.
Literatura:
- LetsGetChecker: Yellow Vaginal Discharge: Should You Be Worried? – https://www.letsgetchecked.com/articles/yellow-discharge-should-you-be-worried/
- MedilineNet: Vaginal itching and discharge – adult and adolescent – https://medlineplus.gov/ency/article/003158.htm
- VeryWellHealth: Yellow Discharge: Normal vs. Abnormal Vaginal Fluid – https://www.verywellhealth.com/yellow-discharge-5207382
- MedicineNet: How Do I Get Rid Of Yellow Discharge? – https://www.medicinenet.com/how_do_i_get_rid_of_yellow_discharge/article.htm
IMATE PROBLEM?
IMAMO REŠENJE!