Zidovi vagine su prekriveni tankim slojem vlage u normalnim uslovima. Ova tečnost je bistre boje, a estrogen pomaže u njenom održavanju, kako bi vagina bila zdrava i elastična, a spermatozoidi mogli da „putuju“ do jajne ćelije. Vaginalna suvoća se javlja iz više razloga, a može se dogoditi i tokom reproduktivnog perioda, a ne samo u menopauzi.
Nedostatak vaginalne vlažnosti ima veliki uticaj na seksualne odnose, ali srećom postoje načini da se ovaj problem ublaži.
U ovom tekstu:
Zašto se javlja vaginalna suvoća?
Najčešći uzrok vaginalne suvoće je menopauza i čak 33% žena ovaj problem iskusi još u perimenopauzi. Kako nastupi menopauza, problem postaje još češći jer vaginalno tkivo postaje sve tanje i manje je elastično (vaginalna atrofija). Ovaj problem nastaje kao posledica pada estrogena, a do pada estrogena može doći i zbog:
- porođaja,
- tokom perioda dojenja,
- nakon lečenja karcinoma hemoterapijom i zračenjem,
- posle hiruškog uklanjanja jajnika i
- prilikom terapije lekovima koji snižavaju nivo estrogena, kao što su lekovi za lečenje mioma i endometrioze. Izvor: Healthline

Drugi uzroci vaginalne suvoće su:
- Sjogrenov sindrom (autoimuni poremećaj koji napada ćelije u telu koje proizvode vlagu),
- depresija i određeni antidepresivi,
- prekomerni stres,
- lekovi protiv alergija,
- lekovi protiv prehlade,
- korišćenje jakih kupki i korišćenje irigatora za ispiranje,
- rigorozne dijete,
- pušenje cigareta,
- poremećaji imunog sistema i
- nedovoljno predigre pre odnosa.
Bez obzira na uzrok odakle potiče, vaginalna suvoća može da izazove svrab, pečenje, bolan odnos i druge komplikacije poput infekcije ili gljivica ako dođe do oštećenja sluzokože.

Koje su posledice ovog problema?
Vaginalna suvoća uzrokuje peckanje, svrab i nelagodu, kao i bol. Ponekad se javlja blago krvarenje posle seksualnog odnosa, a kod žena može doći i do gubitka libida. Još jedna posledica mogu biti i urinarne infekcije koje se iznova vraćaju ili ponavljaju.
Prilikom ginekološkog pregleda, lekar će utvrditi da li postoje povrede ili ranice kao i da li je došlo do stanjivanja sluzokože. Lekar će možda uzeti i bris vaginalnog sekreta da bi se utvrdilo da li postoje gljivice ili bakterije, a važno je da zna i da li ste u perimenopauzi ili menopauzi. Ukoliko se slučajno suočite sa ozbiljnijim vaginalnim krvarenjem, trebalo bi da se obratite lekaru. Izvor: WebMD

Takođe, ukoliko se javi svrab ili peckanje, trebalo bi da se obratite lekaru. On će utvrditi o čemu se radi i preporučiti vam adekvatnu terapiju.
Vaginalna suvoća je retko ozbiljan zdravstveni problem. Radi se o tome da je više neugodna i može da mentalno izazove gubitak seksualne želje, te je važno naći rešenje i prevenirati pojavu oštećenja i ranica na sluzokoži.
Koji tretmani za problem vaginalne suvoće postoje?
Postoje različiti tretmani koji mogu pomoći da ublažite probleme. Možete upotrebljavati kreme, lubrikante i vagitorije koji će održavati optimalnu vlagu ili vam lekar može dati pilule i kreme na bazi estrogena. Estrogenski proizvodi nisu dozvoljeni svima, odnosno ne preporučuju se u situacijama kada:
- u drugom stanju ste,
- dojite,
- imate ili ste imali rak dojke,
- imate u porodici osobe koje su imale karcinom endometrijuma,
- imate neobjašnjivo vaginalno krvarenje.
Prilikom seksualnih odnosa koristite lubrikant na bazi vode i obavezno neparfimisan, a odvojte i duže vreme za predigru. Redovna seksualna aktivnost može pomoći u poboljšanju sveukupnog vaginalnog zdravlja bilo da masturbirate ili imate partnera. Ovaj vid stimulacije pomaže u povećanju protoka krvi i smanjuje problem suvoće.
Izbegavajte i korišćenje kupki koje imaju parfeme, mirisnih sapuna, vlažnih maramica i nikako nemojte upotrebljavati irigator. Vežbe za karlično dno mogu biti od pomoći te redovno radite Kegelove vežbe.
Literatura:
- Healthline: What Causes Vaginal Dryness? – https://www.healthline.com/health/vaginal-dryness
- WebMD: Vaginal Dryness: Causes and Moisturizing Treatments – https://www.webmd.com/women/vaginal-dryness-causes-moisturizing-treatments
- PubMed: Management of Menopause‐Related Symptoms: Summary – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11956/
PRATITE NAS: